DünyaGüncel

Myanmar’da süresiz genel grev öncesi askerler hastaneleri ve üniversiteleri işgal etti

Myanmar’da 1 Şubat’ta gerçekleştirilen askeri darbeye karşı sendikalar 8 Mart’tan itibaren süresiz genel grev çağrısı yaptı. Askeri rejimin son bulana kadar devam edeceği açıklanan genel grev öncesinde muhaliflere yönelik operasyonlar yoğunlaştırıldı.

Grev öncesi askerler Myanmar’daki hastaneleri ve üniversite kampüslerini işgal etti ve aktivistlerin evlerine yönelik operasyonları artırdı.

Ülkenin en büyük şehir olan Yangon’un birçok semtinde Cumartesi ve Pazar günleri silah ve el bombası sesleri duyulduğu bildirildi. Yangon’daki Kyimyindaing Kasabası’ndaki bir hastaneye yönelik operasyonda askerlerin gerçek mermi kullandığı görüntüler sosyal medyada yayınlandı. Çok sayıda kişinin gözaltına alındığı baskınlar sırasında ve gözaltında hayatını kaybedenlerin de olduğu belirtiliyor.

Myanmar’da askeri rejime karşı sendikalar 8 Mart’tan itibaren süresiz genel grev çağrısı yaptı. Genel grev öncesinde muhaliflere yönelik operasyonlar yoğunlaştırıldı. Yangon’daki Kyimyindaing Kasabası’ndaki bir hastaneye yönelik operasyonda askerler gerçek mermi kullandı.

Yoğun operasyonlara rağmen bugün sabah saatlerinde başlayan grev ve sokak gösterilerine katılımın yoğun olduğu, bazı noktalarda polisin yine gerçek mermilerle saldırdığı belirtiliyor. Birleşmiş Milletler’e göre 1 Şubat’tan bu yana devam eden eylemlerde şu ana kadar en az 54 kişi hayatını kaybetti ancak gerçek sayının bunun çok üzerinde olduğu tahmin ediliyor. (Yeryüzü Postası)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu