Güncel

MKGP’den 8 Mart mesajı: Buradayız, hep birlikteyiz

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, “Buradayız, hep birlikteyiz. Vardık, varız, var olacağız” vurgusuyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne ilişkin mesaj yayınladı.

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne ilişkin yazılı mesaj yayınladı. Platform, kadınların burada ve birlikte olduğuna vurgu yaparak, “Vardık, varız, var olacağız” dedi.
Kadınlardan aldıkları güç ve cesaretle kadın kırımına varan şiddete rağmen umut ve inançla karşıladıkları 8 Mart için kadın gazeteciler olarak da “Buradayız” mesajını verdiklerini kaydeden platform,
“Kadının kahkahasından rahatsız olan, eve kapatan, konuşsa marjinal, sussa ‘iffetsiz’ olarak gören iktidarın ve erkek dünyanın, erkek basınına karşı kadınlar nasıl susmadıysa bizler de verilen direnişi göstermeye, hakikati ortaya çıkarmaya çalıştık bu geçen bir yılda.
Kadın özgürleşse toplumun da özgürleşeceğine inan kadınlar olarak, salgınla kadınların yüklerinin arttığı, haklarının tartışıldığı, ölümlerin meşrulaştırıldığı 2020’de Arjantin’den, Hindistan’a, İzmir’den Batman’a kadınlar nerdeyse orda olmaya çalıştık” diye belirtti.
Mesajın devamında şunlar belirtildi:
“Ve kameramızı, kalemimizi “İffetli olsaydı konuşurdu” diyen “kadınlar” için değil, Batman’da darp edilen anaya, İpek’e, Emine’ye, Melek’e, Berjin’e, Asya’ya ve adını sayamadığımız onlarca kadına tuttuk, tutacağız. 8 Mart’ın bir isyan ve öfke tarihi olduğunu bilerek ama her günümüzü karartmaya çalışanlara karşı da her 8 Mart’ı gökkuşağına çevirerek yine alanlarda olan kadınlara diyoruz ki biz de buradayız, hep birlikteyiz.
Biliyoruz ki hiçbir kadının hikâyesi yarım kalmayacak ve bir kadın isterse her şeyi değiştirebilir. Biz buna defalarca şahit olduk, haberini yaptık. Direniş kadını güzelleştirir, dünyayı değiştirir ve bize de bu anı aktarmak kalır. Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu olarak, 8 Mart’ta tüm kaybettiğimiz kadınları anarken, düşlerinin düşlerimiz olduğunu, daha güzel bir dünya için hiçbirimizin ve hiçbirinin yalnız olmadığını tekrar ediyor, karanlığa karşı ışıkla ve inançla savaşanları selamlıyoruz.”
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu