GüncelKadın

Ermeni Toplumsal Meclisi ve N. Ozanyan Ermeni Taburu 8 Mart’ı kutladı

Hesekê Ermeni Toplumsal Meclisi ve Şehit Nubar Ozanyan Ermeni Taburu’ndan kadınlar 8 Mart vesilesiyle Hesekê’de ortak bir etkinlik düzenledi.

Katledilen kadınlar ve kadın devrim şehitleri şahsında tüm ölümsüzleşenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan etkinliğe Habur Savunma Güçleri, Hesekê Kanton Yönetimi, Tekoşîna Anarşîst ve Kongreya Star katıldı.

Meclis ve Tabur’dan kadınların oluşturduğu tiyatro ekibi, folklor ekibi, müzik grubu ve çocuklardan oluşan bir performans grubunun sahne aldığı etkinlikte 1915 Ermeni Soykırımı’nda Kuzey ve Doğu Suriye topraklarına sürülen Ermenilerin çocuklarının Rojava Devrimi ile birlikte yeniden ayağa kalktıkları mesajı verildi.

Ermeni Soykırımı’ndan fotoğraflar, kadın devrimci şehitlerin fotoğrafların asıldığı etkinlikte bir de sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi. Ermeni Toplumsal Meclisi adına Arev Kasabyan, Şehit Nubar Ozanyan Taburu adına Anuş Muradyan, Kongreya Star Üyesi Celîle Mele Elî ve Asuri Xabûr Kadın Güçleri Komutanı Şamîran Sîmon konuşma yaptılar.

Başta Kuzey ve Doğu Suriye kadınları olmak üzere bütün dünya kadınlarının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayan Arev Kasabyan, “Ezilen kadının özgürlüğü için canını feda eden kadınları saygıyla anıyoruz. Ermeni bileşenler, Şengal, Efrîn, Serêkaniyê ve Girê Spî’deki Êzidîler birçok katliamdan geçti. Halkların soykırımı, halkların kardeşliği ve ortak yaşam için birlikte mücadele etmeliyiz” dedi.

Şehit Nubar Ozanyan Ermeni Taburu adına konuşan Anuş Muradyan ise 1915 Ermeni Soykırımı sırasında katledilenlerin torunları olarak bugün Rojava’da yeniden ayağa kalktıklarını belirterek “Soykırım sırasında özsavunma güçlerimizi oluşturmamıştık. Ancak bugün işgale ve katliamlara karşı Ermeni kadınlar olarak özsavunma güçlerimizi oluşturuyoruz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu